english version  
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, ul. Słowackiego 1a, 87-800 Włocławek, tel. (0*54) 232 36 25
szukaj w serwisie:  

  Park Etnograficzny w Kłóbce


Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny to jedyne miejsce gdzie można zobaczyć jak wyglądała dawna, przeważnie drewniana zabudowa wsi, tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców naszego regionu od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku. Jest jednym z najmłodszych skansenów w Polsce. Udostępniono go dla zwiedzających 31 lipca 1993 roku. Znajduje się ok. 25 km od Włocławka w kierunku południowo-wschodnim, w miejscowości Kłóbka w gminie Lubień Kujawski, oddalony około 3 km od drogi Gdańsk - Toruń - Łódź. Położony jest nad rzeczką Lubieńką w sąsiedztwie założenia parkowo-dworskiego, należącego niegdyś do rodu Orpiszewskich.

Na obszarze ok. 13 ha, wśród pięknej przyrody, w otoczeniu lasów, postawionych zostało 17 obiektów z końca XVIII, z XIX i początku XX wieku, w większości przeniesionych z różnych wsi Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Docelowo na terenie muzeum znajdzie się 40 budynków reprezentujących typowe dla naszego regionu przykłady tradycyjnej architektury wiejskiej, zarówno drewnianej jak i murowanej z gliny czy cegły.W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym odtwarzane są przede wszystkim różnorodne zagrody, w których toczyło się niegdyś życie rodziny chłopskiej i które były ośrodkami zajęć gospodarskich. Są to chałupy, stodoły, budynki inwentarskie: chlewiki, obórki, stajnie, spichlerze - 10 obiektów zgrupowanych w 3 zespoły - dwa pochodzą z Kujaw (wnętrza urządzone na pocz. XX wieku i okres międzywojenny), jeden z ziemi dobrzyńskiej (wnętrze XIX/XX wiek). Na terenie skansenu odtworzone zostały stare zakłady rzemieślnicze: kuźnia (lata 20. XX wieku), garncarnia urządzona na lata 20. XX w. Przeniesiono obiekty przemysłu wiejskiego - wiatrak "koźlak", i użyteczności publicznej: remiza, karczma, a także budynek szkoły, w którym mieści się sala lekcyjna, kancelaria i mieszkanie nauczycielki. Starano się, aby ekspozycje wnętrz były zróżnicowane chronologicznie, majątkowo, społecznie.

Uzupełnieniem krajobrazu odtwarzanej wsi są różnego rodzaju płotki i ogrodzenia, studnie, słomiane ule czy piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne: drewniana słupowa z rzeźbą św. Antoniego i murowana w kształcie neogotyckiej wieżyczki kościelnej z figurką Matki Boskiej Skępskiej.
Niepowtarzalny klimat tworzą ogródki przydomowe, ze starymi odmianami kwiatów, z tradycyjnymi ziołami: lawendą, tymiankiem, lubczykiem czy zapomnianą dzisiaj rutą, poletka uprawne, sady, a przede wszystkim zwierzęta hodowlane i domowe.

Od 30 maja 2015 r. udostępniony dla zwiedzających został nowy obiekt - dwór rodu Orpiszewskich z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska - jedyna narzeczona Fryderyka Chopina i muza Juliusza Słowackiego. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich.Dodatkową atrakcją są organizowane kilka razy w ciągu sezonu spotkania z cyklu "Z życia dawnej wsi". Ożywają wtedy skansenowskie warsztaty, w których pracują wiejscy rzemieślnicy. Przygotowywane są pokazy zapomnianych dzisiaj zajęć domowych i gospodarskich m.in. pranie w baliach, wyrób masła w "kierzankach" czy kaszy w "stępach", tłoczenie oleju, młócenie cepami, formowanie torfu. Można posłuchać muzyki ludowej, zobaczyć tańce regionalne w wykonaniu różnych zespołów folklorystycznych, a przede wszystkim obejrzeć widowiska, które obrazują dawne zwyczaje czy obrzędy.

Witualna wycieczka :Wirtualny skansen w Kłóbce autor: Radosław SobikRegulamin zwiedzania skansenu

Aktualności
Wystawy czasowe
Wydarzenia
Ogłoszenia
Konkursy

Oferta edukacyjna
Lekcje muzealne
Zajęcia interaktywne
Biblioteka

Wszystko o Muzeum
Historia
Działy
Kolekcje

Gmach Główny
Muzeum Etnograficzne
Muzeum Historii Włocławka
Zbiory Sztuki
Muzeum w Nieszawie
Skansen w Kłóbce

Dla zwiedzających
Jak do nas dojechać ?
Godziny otwarcia/Ceny
Regulamin zwiedzania skansenu
KontaktNowości wydawnicze


Katalogi
Publikacje naukowe
Albumy
Pozostałe publikacje

Polecamy


Muzeum jest członkiem Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji TurystycznejTutaj można nas znaleźć

Honorujemy
      MZKiD © Wszelkie prawa zastrzeżone. 2004-